wtorek, 13 maja 2014

Pod białą maską i grubym materiałem... *część I*

Gejsze.
To chyba jedne z najbardziej tajemniczych kobiet świata. Dlaczego? Ponieważ niewiele ludzi może się z nimi spotkać, poznać je bliżej. Aby jednak tego dokonać, nie wystarczą pieniądze, lecz również znajomości. Tylko wybrani mogą choć na chwilę znaleźć się w tym pięknym, pełnym surowych zasad i wielu wyrzeczeń świecie. Czy ta tajemniczość nie sprawia, że jeszcze bardziej chcemy się w nim zagłębić?

Rankiem, tuż po przebudzeniu gejsza jest normalną, zwykłą kobietą. Miewa spoconą twarz i nieświeży oddech. Jeśli nawet śpi na drewnianym wałku i włosy ma upięte w kunsztowną fryzurę, niczym nie różni się od innych ludzi. Na pewno nie jest gejszą. Zmienia się dopiero wówczas, gdy siada przed lustrem. I nie chodzi tylko o makijaż. W tejże chwili zaczyna inaczej myśleć.
~Sayuri 

 Kim jest gejsza?

Jest ona artystką. Jedną z największych na świecie ludzi sztuki. Kariera Gejszy nie rozpoczęła się, poprzez zaśpiewanie kilku pioseneczek w jakimś reality show. Aby nią zostać, trzeba mieć do tego powołanie. (choć czasem młode dziewczyny zostają zmuszone do wybrania takiej ścieżki swojego życia przez rodziców, ale to już jest inny przypadek). Aby zostać gejszą, trzeba się naprawdę postarać i zapomnieć o normalnym życiu. Gejsze wychowują i uczą się w domu gejsz, zwanym okiya, gdzie uczą się sztuki konwersacji, tańca i śpiewu (współczesne gejsze znają nawet kilka hip-hop'owych piosenek na japońskim karaoke. Idą z duchem czasu, jak widać ^-^). Niestety gejsz jest coraz mniej. W końcu kto w tych czasach zrezygnowałby z tylu rzeczy, które nas spotykają nawet w życiu codziennym? Ja na pewno nie.


Jak zostać gejszą?

Przez pierwszy rok kandydatka nosi tytuł Shikomi. Głównie zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem i usługiwaniem starszym siostrom. Shikomi uczy się podstaw tańca i gry na instrumentach. Musi przywyknąć do noszenia tradycyjnych strojów i dbać o schludny wygląd,a przede wszystkim przywyknąć do mieszkania w okiya

Shikami w swoich tradycyjnych strojach
Po zdanych testach Shikami awansuje na Minarai. Następuje wtedy największa zmiana w jej wyglądzie. Zaczyna nosić biały makijaż (oshiroi), fryzurę zwaną wareshinobu oraz kimono podobne do tego, co nosi maiko. Oczywiście cały czas uczęszcza do szkoły dla gejsz. Okres ten trwa około miesiąca.

Minarai

Następnie kandydatka na gejszę zostaje maiko. Oznacza to, że jest ona już pełnoprawną mieszkanką hanamachi (dzielnica gejsz). Maiko musi dbać o swój wygląd i kosztowne kimono oraz obi, musi też już umieć poruszać się z gracją, zasłaniać zęby gdy się śmieje, zadowalać swych klientów i dobrze ukrywać emocje. 

Maiko

Gdy maiko jest już doświadczona w pełnieniu swoich obowiązków, zostaje geiko. Ma ona już ok. 20 lat. W tym etapie gejsza przechodzi intensywne szkolenie artystyczne. Oprócz umiejętności gry na instrumentach geiko znają sztukę kaligrafii (shodo), ikebanę czyli sztukę układania kwiatów (kado), ceremonię herbacianą (sado).  

W końcu po wielu latach kandydatka nareszcie zostaje gejszą.

Gejsza

Strój Gejszy

Składa się on z trzech części: nagajuban, kimona i obi. Nagajuban to szata noszona pod kimono, natomiast obi to pas, którym Geiko związują ubranie. Może on mieć długość nawet sześciu metrów. Kimona gejsz są naprawdę przepiękne. Wzory na kimonie zazwyczaj zależą od danej pory roku. Pełny strój może ważyć nawet ponad dwadzieścia kilogramów. Gejsze nie noszą bielizny, aby nic nie odznaczało się pod ich szatami, zakładają tylko skarpetki, które są zazwyczaj o numer mniejsze, żeby nie marszczyły się w butach.Ciekawostki~

 • Przed awansowaniem Shikomi na maiko, ma miejsce pewien rytuał. Wtedy to przyszła gejsza pije sake ze swoją 'starszą siostrą' i zostaje wtajemniczona w sekrety życia jako gejsza.
 • Do II WŚ przed zostaniem przez dziewczyną geiko, została rozdziwiczana.
 • Jedyną gejszą 'obcej' narodowości została Amerykanka, Liza Delby.
 • Gejsze śpią na specjalnych podkładkach, aby nie zniszczyć swej kosztownej i bardzo czasochłonnej fryzury. Nawet, gdy chcą zmienić pozycję, muszą się najpierw obudzić, inaczej ułożyć daną podkładkę i dopiero ponownie zapaść w sen. 
 • Gdy gejsza już dorośnie i zacznie zarabiać, musi spłacić swój pobyt w okiya swojej matce (właścicielce domu gejsz, która dotychczas wszystko jej fundowała. 


imageimageimageimageimage

Eww~ przepraszam za ultradługą nieobecność na blogu ;w;
Mam nadzieję, że post się wam spodobał ^ ^
Naprawdę się starałam!
Ja wiem, że tego nie widać, ale uwierzcie mi na słowo XD
Poza tym jak widzicie, troszkę się tutaj pozmieniało :3
podoba się? image

~Pozdrowionka~


5 komentarzy:

 1. A chciałam iść wcześniej spać... :D Uwielbiam gejsze, ich stroje, makijaż i te tajemniczość :3 Świetne zdjęcia, ogólnie notka bardzo estetyczna, przyjemnie się czyta :> A teraz mogę spokojnie zasnąc :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki tobie, dowiedziałam się trochę o gejszy ^^
  Mają naprawdę boskie makijaże, to i tamto.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładnie zrobiony opis. A co do samego zjawiska to ładnie się one prezentują i podziwiam gejesze za tę wytrwałość, ale japończycy chyba mają właśnie tę wytrwałość wpisaną w genach. xD

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak inni powiadam - świetnie opisane xDD I te zdjęcia, piękne ^^

  OdpowiedzUsuń